info[kukac]babychameleon[pont]hu

Blog Post

5+1 tipp: Hogyan spóroljunk a gyerekruhákon?

Különösen a csecsemők, de a nagyobb gyerekek növekedése is, legyen szó a magasságról, testtömegről vagy akár a fej körfogatáról, nagyon sok mindentől függ. Többek között a születési méretektől, genetikai tényezőktől, az anya állapotától és táplálkozási szokásaitól mind a terhesség előtt- és alatt, függ attól, hogy anyatejet kap-e vagy tápszert, és akár környezeti hatásoktól is.

Meglehet, van egy sztenderd, aminek mentén meg szokták mondani, hogy például egy babának valahány hónapos korában mekkorának kell(ene) lennie, mégis, az csak erős becslés. Az ettől való jelentős eltérés is teljesen normális lehet.

Egy azonban biztos: a gyerekek nőnek, mint a bolondgomba! Csak gondolj bele: fél éves korukra megkétszerezik a születési testsúlyukat! Egy éves korukra megháromszorozzák. Később pedig elkezdenek nyúlni, mintha húznák őket. Így hát nem csoda, ha néha úgy érezzük, hogy havonta új ruhatárat kell beszerezni a csimotának. Ki tudja mindezt lekövetni anyagilag a ruhák vonatkozásában? Akárki! Megmutatom, hogyan.

1. Leárazások

Jó, ezt kitalálni nem űrtudomány. Ha valamire kedvezményt adnak, akkor az olcsóbb. Ez leginkább azoknak lehet szempont, akik szeretnének mindenképp új ruhákat a gyerekeiknek. Ez teljesen rendben is van – de miért ne vegyük meg az adott darabokat, akár az egy-két számmal nagyobbakat is, jó előre is, ha most leárazás van?

Tegyünk egy rövid kitérőt a számok világába, és számoljunk! A gyerek ugye egy méretet akár két-három hónap alatt is nőhet. De legyen négy hónap. Induljunk ki egy csupán 50%-os leárazásból, és tételezzük fel, hogy amikor a gyerek eléri az adott, nagyobb méretet, akkor úgyis megvennéd neki azt a cuccot. Mit jelent ez a számok nyelvén? Azt, hogy azzal, hogy előre és olcsóbban megvetted az adott ruhadarabot, négy hónap alatt 50%-ot spóroltál. Ez egy év, azaz tizenkét hónap (3 x 4 hónap) alatt, az adott ruhadarab tekintetében 150% (3 x 50%). Mondj egy „befektetési formát”, amivel egy éves távlatban 150%-ot tudsz nyerni!? Ez persze nem azt jelenti, hogy minden akció ennyire jó, és azt sem akarom sugallni, hogy a ruhavásárlás befektetés! Ellenben az okos vásárlás! Na, erre mindenkit szívesen bátorítok!

Egy utolsó gondolat ide: érdemes feliratkozni egy-egy kedveltebb üzlet vagy márka hírlevelére is, hogy mielőbb értesüljünk az akciókról!

2. Vegyél nagyobb méretet

Persze ne sokkal! (Vagy ha mégis, mert most olcsóbb, akkor nem kell azonnal ráadni a gyerekekre.) A lényeg, hogy ha kicsit nagyobb a ruha, amit veszel, akkor az arányaiban hosszabb ideig jó lesz rájuk. Még egyszer mondom: ne legyen sokkal nagyobb, különösen, ha nadrágról vagy ingről van szó. A nadrág lecsúszik, vagy felbukhat a szárában, ha túl nagy. Az inget meg állandóan fel fogja gyűrni. És persze, én is hülyén néznék ki egy, a szükségesnél sokkal nagyobb ruhában. Viszont vannak darabok, mondjuk, amiket amúgy ritkábban veszünk fel (téli kabát, pizsama), melyeknél ez nem gond. A kabátnak alá lehet öltözni, a pizsama meg amúgy is kényelmesebb, ha nem passzentos.

Tipp kisbabákhoz

Az első 3-4 hónapban kifejezetten nem nagy gond, ha a babán nagyobb méretű ruhák vannak. Életük elején amúgy is kevesebbet mozognak a csecsemők, így a nagyobb méret nem igazán zavarja őket. Mi több! Az öltözködés is sokkal gördülékenyebb, ha könnyen rá tudod adni a csecsemőre, és nem kell őt bele-origamizni a holmijaiba.

Ha pedig kisbabás házhoz vinnénk ajándékba kisruhát (további ajándék ötletek ITT), a szükségesnél mindenképp nagyobbat vigyünk! Akár sok számmal is nagyobbat. Nem csak azért, mert ciki lenne, ha úgy adnánk ruhát, hogy a baba fel sem tudja majd venni. Hanem, mert a kisebb méretekből általában a szülők amúgy is fel szoktak készülni, így a nagyobb darabok később sokkal hasznosabbak lehetnek, és segíthetsz ezzel is spórolni a családnak.

3. Semleges színek

Sok szülő elkötelezetten csakis fiús vagy lányos színeket vásárol a gyerekeinek. Nyilván: a kisfiúknak mondjuk kéket, a kislányoknak meg rózsaszínt. Ezzel sincs amúgy baj: tök cukik! De vajon mennyivel könnyebb lenne, és akár középtávon is, mennyivel olcsóbb, ha egy darabot a fiunk és a lányunk is használhatna majd? Mondjuk a fehér, a sárga vagy a barna valamilyen árnyalatát választva? Különösen érdemes ezt megfogadni, ha van helyünk eltárolni a ruhákat későbbre, majdan születendő gyermekeink részére.  Legyen az kabát, pizsama, fürdőköpeny vagy egy jó kis sapi: több tízezer forintot is spórolhatunk.

4. Vigyázz a ruhácskákra

Oké, ez is nyilvánvaló, de meg kell említenem. Ha megveszel egy autót: azt karban kell tartanod. Ha laksz valahol, azt is takarítod rendszeresen. Ha megnő a hajad: levágatod. Ha ruhát veszel, azt miért ne kezelnéd megfelelően? A ruhák megóvására két lehetőség van.

Az egyik, hogy mindig olyan ruhát adj a gyermekre, amit épp csináltok. Ha a homokozóba mentek, akkor valami „játszósat”. Ha kirándulni, akkor egy ellenállóbb, vastag anyagból készült darabot válassz. Lóg az eső lába? Adj rá csizmát, vagy valami ellenállóbb bőrcipőt. Ha pedig ünnepi alkalom van, akkor a legszebb darabokat arra őrizd meg, és ne arra, hogy menőzz a szomszéd előtt. (Az „egyszer van a héten szerda, meg kell ünnepelni” nem indok, amióta kiköltöztél a koliból!)

A másik, hogy minden ruhának, anyagától vagy kialakításától függően megvan, hogy hogyan kell mosni, szárítani, kezelni. Íme néhány példa:
– A bőrt ápold bőrápolóval.
– Amire lehet, fúj impregnáló spray-t. Ezzel megóvhatod az átnedvesedéstől és a kosz sem tapad bele a szövetbe.
– Lógatva száríts, ne szárítógépben!
– Az alacsonyabb hőfok mosott ruhák nem mennek össze, és kevésbé fakulnak meg.
– Mielőbb észreveszed a foltot és mielőbb elkezded kiszedni, annál könnyebb.

5. Add el a kinőtt ruhákat

Ha nem akarod vagy tudod megtartani a kinőtt darabokat, el is adhatod őket. Erre ma már számos, jól bevált online felületen is lehetőséged van. De akár szervezhetsz garázsvásárt is. A jó állapotú, szép darabokat gyorsan el fogják kapkodni, így a ruhákra költött pénz egy részét visszanyerheted. Külön felületek vannak a kifejezetten designer darabokra. Ha megteheted, ott is ki tudsz fogni jó ajánlatokat!

+1. Használt ruhák

A végére hagytam, holott a legnyilvánvalóbb módszer a spórolásra. . A használt ruhás (second hand) üzletekben való vásárlás biztonságos, hiszen az árut kötelező fertőtleníteni, mielőtt az üzletekbe kerül. A választék pedig, főleg bála bontáskor, bőséges. Nem ritkák a márkás darabok sem, sőt, számos alkalommal az eredetiséget igazoló cetli/cédula is benne van a ruhákban.

Egyébként, különösen a kisbabák ruhatárát lehet fillérekből feltölteni ekképp. Hogy miért? Mert a bébiknek lényegében esélyük sincs elhordani a cuccaikat. Hamarabb kinövik őket, mellesleg az egyelőre mozgásszegény életmódjuk miatt sem „hordják agyon” a ruhákat. Ebből adódóan, persze, a nagyobbaknak már egyre nehezebb lesz olcsón, minőségi darabokat találni. Jah, és a szülők is, amint egyre jobban rákapnak a szinte fillérekért történő ruhavásárlásra, annál jobban ki is szemezgetik a választékot.

És, hogy mit jelentenek a fillérek? Baby Chameleon dédmamája egy vidéki turiban nem ritkán 50-60 forintért vásárol ruhákat a kislánynak. Ötven. Forint. 2017. Magyarország. Nem vicc. Például ilyeneket:

Hogyan spóroljunk a gyerekruhákon? Baby Chameleon.

Hogyan spóroljunk a gyerekruhákon? Baby Chameleon.

 

 

Úgy hiszem, senkinek sem kell miattuk szégyenkezni!

 

Ha tetszett a poszt, kövesd a Facebook oldalunkat!

(Alul, jobb oldalon találod a Facebook-dobozt.)

 

 

;